Dni Kultury Ukraińskiej

W Gminie Czarnków tradycją stało się przybliżanie naszym mieszkańcom zwyczajów i kultury innych krajów. W zeszłym roku była to Gruzja, w tym roku Ukraina.

Dni Kultury Ukraińskiej w gminie Czarnków przypadły na drugą połowę sierpnia, w tym czasie wizytowała u nas 30 osobowa delegacja, w skład której wchodzili zastępca mera Bojarki Tatiana Kochkova, pracownicy Urzędu Gminy Bojarka, zespół muzyczny TriRio, dzieci i młodzież z zespołu pieśni i tańca oraz przedstawiciele kultury regionu Bojarki.

            Pierwszy występ odbył się w nowo powstałym amfiteatrze w Czarnkowie. Dzięki uprzejmości władz miasta artyści zaprezentowali publiczności tradycyjne pieśni i tańce oraz sztuki walki z ich regionu Ukrainy, a zespół TrioRio oprócz pieśni ukraińskich, zaśpiewał też ludowe pieśni polskie. Publiczność żywo reagowała na występy przyłączając się często do śpiewu. Dopełnieniem wydarzenia była degustacja kuchni ukraińskiej oraz możliwość obejrzenia bądź kupienia wytworów artystów ludowych oraz wykonania zdjęcia w zabytkowej chacie.

            Po występach w Czarnkowie część artystów pojechała do Jędrzejewa, gdzie nastąpiło przekazanie wozu strażackiego dla strażaków w Bojarce . Zespół uświetnił tą uroczystość swoimi pieśniami.

            Kolejnym punktem obchodów były wydarzenia w Gębiczynie, w siedzibie Fundacji „Gębiczyn”, gdzie oprócz występów odbyła się prezentacja i degustacja przysmaków kuchni ukraińskiej, warsztaty z rękodzieła, rysunku i nauka alfabetu ukraińskiego.

Kulminacyjnym punktem było kino plenerowe i pokaz filmu ukraińskiego.

            Wszystko to w festynowej oprawie zorganizowanej przez Gminę Czarnków, Centrum Usług Społecznych w Gminie Czarnków, Gminne Centrum Wolontariatu a organizatorem Dni Kultury Ukraińskiej była Fundacja Gębiczyn w ramach projektu Centrum Usług Społecznych w gminie Czarnków realizowanego w projekcie pilotażowym MPiPS, finansowany ze środków UE z programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Skip to content